Kiedy założyć aparat ortodontyczny

Zakładanie aparatu ortodontycznego

Krzywy zgryz nie tylko wygląda nieestetycznie i zaburza pewność siebie u większości mających go osób, ale może prowadzić do groźnych powikłań: powodować problemy z jedzeniem, oddychaniem, wymową, a także choroby zębów i dziąseł. Im wcześniej trafimy do ortodonty, tym lepiej!

Aparat ruchomy

Chociaż wady zgryzu stwierdza się już u dzieci dwuletnich, pierwszy aparat maluchy mogą nosić od około 7 roku życia. Dopiero wtedy zaczynają mu się wyrzynać zęby stałe. Pierwszym aparatem jest zazwyczaj aparat ruchomy, który dziecko zakłada na noc i na kilka godzin w ciągu dnia. Nie jest on tak inwazyjny w działaniu, jak aparat stały, jednak przy dopiero stabilizującym się zgryzie jest skuteczny. Aparat trzeba ściągać do posiłków, myć co najmniej dwa razy dziennie, a gdy jest nieużywany, trzymać w suchym pojemniku. Współczesne aparaty ruchome to nie tylko „nudne” jednokolorowe przedmioty. Ortodonci na życzenie maluchów mogą przygotować aparat w ich ulubionych kolorach, by dziecko chętniej go nosiło.

Aparat stały

Nastolatkom i dorosłym zazwyczaj zalecany jest aparat stały, który będą mieli na zębach przez około 2 lata. Ortodonta przykleja do szkliwa specjalnym klejem zamki, do których przytwierdza retainer, potocznie zwany drutem. Jest on mocowany do zamków specjalnymi gumkami. Dorośli zazwyczaj decydują się na aparaty nierzucający się w oczy. Dzieci chętnie zmieniają kolory gumek (wymienia się je przy każdej wizycie). Stały aparat ortodontyczny jest bardzo skuteczny. Pozwala na przesuwanie, a nawet obracanie zębów. Zazwyczaj efekty jego działania widać już po 2-3 miesiącach, a przez resztę czasu noszenia aparatu „nowy” zgryz się utrwala. Osoby noszące aparat stały powinny myć zęby po każdym, nawet najmniejszym posiłku. Resztki jedzenia czasami przyklejają się do aparatu, mogą więc wyglądać nieestetycznie i powodować próchnicę – dlatego regularne mycie jest tak ważne. Powinny one też unikać jedzenia twardych posiłków (np. gryźć twardych jabłek), jednak poza tym nie ma większych ograniczeń żywieniowych.