Kiedy założyć aparat ortodontyczny

Zakładanie aparatu ortodontycznego

Wady zgryzu mogą mieć różne podłoże. Często wynikają z genetyki, ale czasem są temu winne również złe nawyki, które powstały jeszcze w dzieciństwie. Najczęściej powstają przez ssanie palca, zbyt długie podawanie butelki (według lekarzy dentystów roczne dziecko powinno jeść łyżką i pić z kubka). Na problemy z nieprawidłowym zgryzem narażone są również dzieci, które z powodu alergii lub infekcji górnych dróg oddechowym oddychają buzią. Wady zgryzu można usunąć, stosując leczenie ortodontyczne, którego podstawowym narzędziem jest aparat ortodontyczny. Leczenie ortodontyczne może zostać wprowadzone zarówno u dzieci jak i dorosłych. Jeśli maluch rozwija się prawidłowo, najlepiej pójść do ortodonty w szóstym roku życia, kiedy zaczynają się wyżynać zęby stałe. Wówczas lekarz stwierdzi czy nie ma wad w ukształtowaniu szczęki. Prostowanie i wyrównywanie zębów odkłada się jednak na lata późniejsze, kiedy dziecko będzie miało wszystkie stałe zęby. Korekcja wady zgryzu u osób dorosłych również jest możliwa, jednakże trwa nieco dłużej.

Dlaczego leczenie ortodontyczne jest konieczne

Mimo że leczenie ortodontyczne kojarzy się głównie z estetyką uzębienia, jest ono konieczne  przede wszystkim przez wzgląd na zdrowie pacjenta. Proste zęby i prawidłowo ustawiony zgryz zdecydowanie łatwiej czyścić przez co narażone są mniej na próchnicę i choroby przyzębia. Warto podkreślić, ze w przypadku źle ustawionych zębów, ich powierzchnie nadmiernie się ścierają, co pogłębia wadę. Taka sytuacja wpływa również na rozwój chorób zwyrodnieniowych stawów skroniowo-żuchwowych. Dodatkowo nieprawidłowo ustawione zęby nie mogą również spełniać swojej podstawowej funkcji, czyli rozdrabniania pokarmu. W efekcie do żołądka trafia niedokładnie pogryziony pokarm. Powoduje to zaburzenie pracy przewodu pokarmowego.

Jak długo stosuje się aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny stały zakłada się najczęściej na okres od roku do trzech lat. Po zakończeniu leczenia efektem są piękne i proste zęby. Niestety mają one tendencję do przesuwania się na swoje poprzednie miejsca. Aby utrzymać efekt prawidłowego łuku, należy nosić aparaty utrwalające efekty leczenie, czyli retainery. Aparat retencyjny może być ruchomy lub stały w postaci drucika przyklejonego do wewnętrznej strony zębów.