Periodontologia
Periodontologia zajmuje się leczeniem i zapobieganiem chorób przyzębia zwanych paradontopatiami stanowiących jeden z najpoważniejszych problemów w stomatologii (stany zapalne dziąseł, krwawienie, kamień nazębny, paradontoza).
O chorobach przyzębia decyduje płytka i kamień nazębny. Innymi czynnikami sprzyjającymi powstawaniu procesu chorobowego są: stres, zaburzenia hormonalne, zwłaszcza u kobiet podczas ciąży oraz kobiet stosujących środki hormonalne antykoncepcyjne, nieprawidłowe odżywianie, niedobory witamin. U palaczy choroby przyzębia są trudne do wykrycia, gdyż nikotyna zwęża naczynia krwionośne, nie dając przykrych dolegliwości w postaci krwawień z dziąseł. Choroby przyzębia mogą pojawić się w następstwie chorób ogólnoustrojowych i układowych między innymi w zespole Downa, chorobach alergicznych, cukrzycy i białaczce.
Rozpoznawanie i profilaktyka chorób przyzębia
Zapalenie przyzębia jest ściśle związane ze stanem zapalnym dziąseł. Zdrowe dziąsła mają bladoróżowy kolor, w całości wypełniają przestrzenie między zębami, nie reagują krwawieniem czy bólem podczas szczotkowania zębów, konsystencja dziąseł jest twarda. Zapalenie dziąseł powstaje w wyniku procesu zapalnego tkanek miękkich otaczających ząb. Proces zapalny jest spowodowany obecnością bakterii i ich toksyn w płytce nazębnej. Zazwyczaj pojawia się krwawienie z dziąseł przy szczotkowaniu, obrzęki, nieprzyjemny zapach z ust, ból i silne zaczerwienienie. Zdarza się, że proces zapalny jest niewidoczny, a ujawnia się dopiero po usunięciu złogów nazębnych, gdyż nie zawsze stan zapalny rozprzestrzenia się na zewnętrzną część dziąsła.
W gabinecie stomatologicznym Dentica wykonujemy różne rodzaje zabiegów związanych z leczeniem periodontologicznym, a także zapobieganiem chorobom przyzębia. Procedury tego typu są w stanie zatrzymać rozwój choroby w jej wczesnym stadium i zapobiec powstawaniu groźnych stanów zapalnych.
Leczenie paradontozy
W wyniku długotrwałego zapalenia dziąseł dochodzi do choroby przyzębia potocznie zwanej paradontozą. Rozwija się ona podstępnie, od niewielkiego stanu zapalnego tkanek miękkich do poważnego stanu zapalnego dziąseł, z uszkodzeniem przyczepu dziąsłowego, zajmując tkanki głębokie. Tworzą się wówczas szczeliny dziąsłowe zwane kieszonkami. Bakterie i ich toksyny nie tylko infekują dziąsła, ale również niszczą kość wierzchołka zębodołowego podtrzymującego zęby. Dochodzi zatem do stopniowego obniżania się dziąseł i pojawienia się przestrzeni między zębami. Obnażona zostaje część korzenia, ząb wygląda na znacznie wydłużony. Dochodzi do nadwrażliwości szyjek zębowych.
W początkowych stadiach choroby proces niszczenia kości przebiega bezobjawowo. Kiedy dochodzi do utraty dużej części podtrzymującej kość, zęby ulegają rozchwianiu na tyle, że może dojść do wypadnięcia samego zęba. Oferta naszego gabinetu obejmuje leczenie periodontologiczne na każdym etapie rozwoju paradontozy. Proponujemy zaawansowane procedury oraz indywidualnie ustalany program leczenia nakierowany na przywrócenie zębom i otaczającym je tkankom zdrowia, pełnej funkcjonalności i estetycznego wyglądu.