Jakie są wskazania do leczenia zębów ozonem?

Leczenie ozonem

Leczenie ozonem (ozonoterapia) w stomatologii znajduje zastosowanie w przypadku takich schorzeń jak próchnica, afty czy zapalenie dziąseł. Skuteczność zabiegu wynika z bakterio-, wiruso- i grzybobójczych właściwości ozonu. W tym artykule opiszemy wskazania do leczenia zębów ozonem.

Kiedy zalecana jest ozonoterapia?

Ozon wykazuje bardzo silne działanie utleniające, dlatego też wykorzystywany jest w stomatologii do leczenia różnych schorzeń zębów, dziąseł i jamy ustnej. Do zabiegu lekarz wykorzystuje specjalne urządzenie, które wytwarza ozon i umożliwia jego wygodną aplikację. W ciągu kilkunastu sekund można wyeliminować niemal wszystkie patogeny chorobotwórcze.

Przykłady zastosowania ozonoterapii w stomatologii:

  • Leczenie próchnicy. Ozonowanie bardzo często wykorzystywane jest podczas leczenia próchnicy. Stosowane jest zarówno w przypadku płytkich ubytków, jak i w przypadku próchnicy korzenia w celu zahamowania rozwoju choroby. U dzieci ozonowanie zębów mlecznych pozwala na wykonanie niemal bezbolesnego zabiegu, który jest bardzo krótki i przyjazny dla małego pacjenta.
  • Przeciwdziałanie próchnicy po zabiegach protetycznych. W protetyce ozonowanie wykonywane jest po założeniu uzupełnień zębowych, takich jak korony, mosty czy licówki, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy.
  • Dezynfekcja kanałów korzeniowych w endodoncji. Podczas leczenia kanałowego ozonowanie wykonywane jest w celu wyeliminowania bakterii z kanałów, nawet w przypadku miejsc trudno dostępnych.
  • Choroby przyzębia i stany zapalne. Właściwości ozonu wykorzystywane są również podczas leczenia chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej, takich jak m.in. afty, zapalenie dziąseł, drożdżyce jamy ustnej, liszaj płaski, zespół pieczenia jamy ustnej, opryszczka wargowa itp.
  • Po zabiegach chirurgicznych i implantologicznych. Ozonowanie stosowane jest też po różnorodnych zabiegach stomatologicznych w celu zminimalizowania ryzyka powikłań, przyspieszenia gojenia, szybszego zahamowania krwawienia, zmniejszenia obrzęków itp.
  • Po wyrwaniu zęba. Ozonowanie stosowane jest również w celu dezynfekcji miejsca po zabiegu ekstrakcji.