Jak się przygotować do konsultacji ortodontycznej?

Konsultacja ortodontyczna to pierwszy etap leczenia wszelkich wad zgryzu. Bez względu na to, czy pacjent zgłasza się do lekarza z powodu pewnych zastrzeżeń estetycznych, czy też poważnych nieprawidłowości w pracy stawów skroniowo-żuchwowych, które mogą powodować m.in. uciążliwe bóle głowy, pierwszy etap polega na szczegółowej ocenie zgryzu. W tym artykule podpowiemy, jak wygląda konsultacja ortodontyczna i w jaki sposób pacjent powinien się do niej przygotować.

Konsultacja ortodontyczna – na czym polega i jak może przebiegać?

Pierwsza wizyta najczęściej ma charakter informacyjny. Lekarz przeprowadza z pacjentem rozmowę, aby poznać specyfikę problemu oraz oczekiwania względem leczenia. W ramach wstępnych konsultacji przeprowadzane są też nieinwazyjne i bezbolesne badania ortodontyczne. Mają one na celu postawienie rozpoznania i ustalenie wstępnych możliwości leczenia.

Wykonywane jest badanie zewnątrzustne, podczas którego lekarz ocenia symetrię twarzy, funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych, stan błony śluzowej jamy ustnej, dziąseł, ruchomość i pracę języka itd. Na tej podstawie można ocenić zgryz i uzębienie, w tym stosunek zębów do szerokości łuków zębowych w celu stwierdzenia nieprawidłowości takich jak np. stłuczenia. Lekarz musi też ocenić ogólny stan zębów i dziąseł pod kątem m.in. ewentualnych zmian próchnicowych czy nieprawidłowej budowy szkliwa.

Oprócz tego konsultacje obejmują też szczegółowe badania specjalistyczne, w tym pantomogram (zdjęcie panoramiczne wszystkich zębów) i cefalogram (zdjęcie boczne czaszki). Wykonywane są też wyciski do wykonania gipsowych modeli. Dopiero po tych czynnościach diagnostycznych tworzony jest plan leczenia.

Czy pacjent musi przygotowywać się do konsultacji ortodontycznej?

Aby odpowiednio przygotować się do rozmowy z ortodontą, pacjent powinien zgromadzić informacje dotyczące obecnych problemów z uzębieniem. W przypadku dzieci lekarz może zapytać rodziców również o m.in. przebieg porodu i okresu noworodkowego, choroby wieku dziecięcego (dotyczące zarówno zębów stałych, jak i mlecznych), alergie (np. na materiały, z jakich mogą być wykonane aparaty), problemy laryngologiczne i logopedycznych, urazy głowy lub zębów itp.

Tak naprawdę jednak wstępne konsultacje ortodontyczne nie wymagają zbytnich przygotować od pacjentów. Jeśli posiadasz wyniki dotychczas przeprowadzonych badań, np. zdjęcia rentgenowskie jamy ustnej, zabierz je ze sobą. Bezpośrednio przed wizytą zadbać o higienę jamy ustnej.