Dlaczego warto dbać o mleczaki?

Zęby mleczne to nasze pierwsze zęby. Pojawiają się ok. 6 miesiąca życia, a ich wyrzynanie zwykle kończy się ok. 30 miesiąca. Przed ukończeniem 3 roku życia dziecko powinno mieć pełne uzębienie mleczne, które służyć mu będzie przez kilka kolejnych lat. Mleczaki wypadają dzieciom w wieku od 6 do 12 lat. Niestety bardzo często traktowane są wyłącznie jako przejściowe uzębienie, dlatego najczęściej ani rodzice, ani tym bardziej dzieci nie poświęcają im zbyt wielkiej uwagi. Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej sprawia, że mleczne zęby u dzieci bywają w bardzo złym stanie, a maluchy dość wcześnie je tracą. Tymczasem o zęby mleczne należy dbać z równym zaangażowaniem co o zęby stałe. Bardzo ważne są też regularne wizyty w przychodni stomatologicznej w ramach podstawowej profilaktyki. Dlaczego? Przekonasz się, czytając dalszą część naszego artykułu.

4 powody, dla których należy dbać o zęby mleczne

1. Mleczaki są mniejsze i mają cieńsze korzenie i szkliwo niż zęby stałe. Są również słabiej zmineralizowane. To wszystko sprawia, że próchnica rozwija się w nich bardzo szybko. Narażone są na tzw. próchnicę butelkową (inaczej kwitnącą), która występuje zwykle o dzieci wcześnie ząbkujących. Ryzyko wystąpienia tej choroby zwiększa się, jeśli maluch przyjmuje dużo płynów i pokarmów bogatych w cukry. Niekorzystny wpływ mogą mieć też przebyte choroby oraz przyjmowane leki, szczególnie antybiotyki.

2. Zaniedbane zęby mleczne szybciej wypadają. A to bywa problematyczne z kilku powodów. Zęby mleczne niejako utrzymują niezbędne miejsce dla zębów stałych, stanowiąc dla nich istotny “drogowskaz” i punkt odniesienia. Gdy mleczaki zbyt wcześniej wypadną, może dojść do nieprawidłowości w rozwoju zębów stałych, co z kolei przyczynia się do m.in. wad zgryzu, a także niekorzystnie wpływa na rozwój kości i mięśni twarzy dziecka. Kolejnymi konsekwencjami przedwczesnej utraty zębów mlecznych jest utrudnione życie i wady wymowy.

3. Choroby zębów mlecznych stanowią zagrożenie również dla zębów stałych, które mogą ulec zakażeniu bakteriami znajdującymi się w nieleczonych mleczakach. W okresie wymiany uzębienia w jamie ustnej dziecka znajdują się zarówno zęby “stare”, jak i sukcesywnie wyrzynające się “nowe”. Proces kształtowania się nowego uzębienia może trwać nawet kilka lat. Jednocześnie próchnica w mleczakach rozwija się błyskawicznie. Bakterie bez większych przeszkód mogą przenosić się na sąsiadujące zęby, w tym zęby stałe.

4. Zachęcając dziecko do dbania o zęby mleczne, rozwijasz w nim dobre nawyki. Jak najwcześniej należy zachęcać dziecko do samodzielnej pielęgnacji zębów. Higiena jamy ustnej to jeden z podstawowych sposobów na uniknięcie chorób mleczaków. Oprócz tego warto również regularnie odwiedzać dentystę w ramach działań profilaktycznych.