Dlaczego aparaty ruchome są przeznaczone dla dzieci?

Aparaty ruchome znajdują zastosowanie przede wszystkim w leczeniu dzieci. Ze względu na fakt, że można je zdejmować w każdej chwili, okazują się najwygodniejsze dla najmłodszych pacjentów. Jednocześnie w przypadku korekcji lekkich wad zgryzu bardzo dobrze się sprawdzają.

Z tego artykułu dowiesz się, czym wyróżniają się aparaty ruchome i jaka jest ich skuteczność.

Krótka charakterystyka ruchomych aparatów ortodontycznych

Aparaty ruchome, inaczej nazywane aparatami zdejmowanymi, noszone są przez kilka godzin dziennie. Pacjent może je samodzielnie zdejmować, np. na czas mycia zębów. To znacznie ułatwia wiele codziennych czynności, takich jak właśnie dbanie o higienę jamy ustnej. Są one stosowane głównie o młodych pacjentów i nadają się do korygowania lekkich wad zgryzu, przy czym skuteczność terapii w dużej mierze zależy od prawidłowej współpracy pacjenta z lekarzem. Chociaż aparat jest zdejmowany, to pacjent musi pamiętać, aby nakładać go na wyznaczoną liczbę godzin w ciągu dnia. W innym przypadku leczenie może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Aparat ortodontyczny ruchomy umożliwia korekcję różnych wad. U dzieci część z nich ma charakter wrodzony, ale w zdecydowanej większości mamy do czynienia z wadami nabytymi, które można skutecznie zredukować w pierwszych latach życia dziecka. Przyczyny krzywego ustawienia zębów mogą być różne, w tym m.in. ssanie kciuka, ssanie nieodpowiednio dobranych smoczków czy oddychanie przez usta. Do wad może przyczynić się nawet próchnica w mlecznym uzębieniu.

Ruchome aparaty ortodontyczne idealne dla dzieci

W związku ze specyfiką większości wad zgryzu u dzieci, aparaty ruchome zapewniają bardzo dobre rezultaty leczenia. Najczęściej noszą je dzieci w wieku od 4 do 11 lat, którym nie wyrosły jeszcze wszystkie zęby stałe. W ten sposób można skutecznie skorygować niewielkie wady zgryzu. Jeśli nieprawidłowości są poważne, może istnieć konieczność zastosowania aparatu stałego, gdyż ruchomy może nie wystarczyć, aby prostować zęby poprzez ich obrócenie lub przesunięcie. Najczęściej aparaty ruchome stosowane są w przypadku pacjentów do 13 roku życia, chociaż nie jest to regułą. Wszystko zależy od specyfiki problemów i to lekarz ocenia, która metoda leczenia będzie najskuteczniejsza.